Czy USG w ciąży może dać fałszywe pomiary?

Na ile badanie usg w ciąży może być błędne? U mojego lekarza na wsi usg wskazuje na zbyt niską masę płodu. W 35 tygodniu masa płodu wychodziła niecałe 2kg. Zostałam wysłana na drugie prenatalne do poradni matczyno-płodowej gdzie waga wyszła 2400 g. Tydzień później u mojego lekarza waga znów wyszła około 2 kg i zostałam skierowana przez niego do szpitala z podejrzeniem hipotrofii asymetrycznej. Postanowiłam jednak sprawdzić masę dziecka jeszcze u innego lekarza, który tego samego dnia wykonał usg na nowoczesnym sprzęcie i powtórzył je na drugim - starym i masa wyszła mu 2490 g. Po dwóch tydodniach (38 tydzień ciąży) u mojego lekarza prowadzącego waga płodu znów wyszła 2400 g., czyli tyle co na prenatalnych 3 tygodnie temu! Czy to możliwe, że usg tak się myli? Znów dostałam skierowanie do szpitala i nie wiem co robić. Sprawdzać u kolejnych lekarzy? Wolałabym uniknąć szpitala przed czasem.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jak widać sprzęt wykorzystywany do wykonywania USG w ciąży ma znaczenie. Podejrzewam, iż skoro dwukrotnie urządzenie wskazywało na niską masę płodu, a po powtórzeniu waga okazywała się większa, to bardzo możliwe, że po raz kolejny sprzęt daje nieprawidłowy wynik.

W tej sytuacji najbezpieczniej jest udać się do innego lekarza, aby sprawdzić, jaka jest faktyczna masa płodu. To cenna informacja zarówno dla Pani, jak i lekarza prowadzącego, więc wynik powinien być jak najbardziej dokładny.

Sprzęt, który zawiódł dwukrotnie nie jest do końca wiarygodny. Zachęcamy więc do wykonania badania na bardziej nowoczesnym urządzeniu, aby sprawdzić nie tylko masę płodu, ale również wykluczyć ewentualne nieprawidłowości.

Więcej informacji na temat badania USG w ciąży znajdzie Pani w jednym z naszych artykułów, który znajduje się pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.