Czy taka waga dziecka w 29-tygodniu jest prawidłowa?

Witam. Dzisiaj byłam na badaniu i córeczka w 29 tygodniu waży 913g. Czy mam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć – należałoby się odnieść do wszystkich parametrów płodu, gdyż waga nie przesądza o prawidłowym rozwoju dziecka, czy wręcz przeciwnie – hipotrofii. Uśredniając, przyjmuje się, że w 29. tygodniu ciąży płód waży ok. 1380 g. Tutaj dokładne normy wraz z pozostałymi wymiarami, proszę się zapoznać: https://parenting.pl/29-tydzien-ciazy.

O tym, czy wymiary i waga dziecka są w normie powinna Pani porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę – to on monitoruje stan płodu od początku i ma wgląd we wszystkie badania. Sądzę, że na ten moment nie można mówić o hipotrofii (czyli wewnętrznym zahamowaniu wzrostu), natomiast należy obserwować dalsze przyrosty dziecka. Zazwyczaj dochodzi do hipotrofii przed 20. tygodniem ciąży, a możliwych przyczyn jest wiele. Choroby matki, stosowanie niektórych leków, alkoholu oraz innych używek – to są czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy ocenie niskiej masy płodu lub słabych przyrostów. Więcej pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/hipotrofia-plodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.