Czy moje dziecko ma dobrą wagę?

Witam. Jestem w 36 tygodniu ciąży, dziecko wazy 2200, martwię się , ze wazy zbyt mało. Czy mam się martwić ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

waga dziecka zależna jest od kilku czynników: diety przyszłej matki i trybu jej życia, genów rodziców oraz ewentualnych chorób przebytych przez kobietę w ciąży. Również stosowanie używek, takich jak alkohol czy narkotyki oraz niektóre leki, zakazane w ciąży, mogą wpływać na masę płodu. Być może zechce Pani przeczytać nasz artykuł o rozwoju płodu: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-plodu.

Natomiast warto pamiętać, że każde dziecko rośnie we własnym tempie i nie sposób określić sztywnych ram dla prawidłowej wagi płodu na poszczególnych etapach ciąży, zwłaszcza że pod uwagę należy wziąć także długość ciała dziecka. Uśredniając, 36. tydzień ciąży to moment, w którym dziecko osiąga wagę ok. 2,5 kg.

Sugeruję, żeby te wątpliwości skonsultowała Pani z ginekologiem prowadzącym ciążę, który na podstawie badania USG i dokonanych pomiarów będzie w stanie orzec, czy waga Pani dziecka jest nieprawidłowa. A tutaj odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/waga-dziecka-w-36-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.