Co znaczy plamka na lewej łopatce?

Witam, zauważyłem brązową plamkę na lewej łopatce Czy mam powody do obaw?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Nie sprecyzował Pan jakiej wielkości i kształtu jest plama znajdująca się na łopatce. Czy miejsce jest zaczerwienione, ma nieregularne obrysy oraz od jak dawna jest obserwowane?

Opisana zmiana może mieć rożne źródło powstania. Najczęściej jest ona defektem kosmetycznym nieprzeszkadzającym w codziennym życiu. Oczywiście ważna jest lokalizacja tej plamki, jej wielkość oraz natężenie koloru. Istotnym jest, czy zmienia ona swój kształt, wypukłość i intensywność zabarwienia. Taka zmiana nie powinna być również bolesna.

Brązowa plama na skórze może być zmianą pochodzenia wątrobowego. Powstaje na skutek nadmiernego pobudzenia melanocytów (komórek produkujących melaninę).

Wśród czynników wpływających na wzmożoną produkcję pigmentów można zaliczyć: zaburzenia hormonalne, promieniowanie UV oraz działanie niektórych leków.

Proponujemy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, aby ustalił źródło występowanie wskazanej przez Pana zmiany.

Więcej na temat tego schorzenia można przeczytać w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/plamy-na-ciele-brazowe-przebarwienia-czerwone-guzy-rumien

https://portal.abczdrowie.pl/moga-byc-czerwone-brazowe-lub-zolte-sprawdz-co-oznaczaja-plamy-na-skorze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.