Co znaczy plamka na lewej łopatce?

Witam, zauważyłem brązową plamkę na lewej łopatce Czy mam powody do obaw?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 2 miesiące temu

Objawy trądziku pospolitego

Trądzik pospolity to zmora wielu nastolatków. Objawia się nieestetycznymi krostkami, które w dużej ilości pojawiają się na twarzy. Obejrzyj nasz film i dowiedz się, jak jeszcze objawia się trądzik.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

Nie sprecyzował Pan jakiej wielkości i kształtu jest plama znajdująca się na łopatce. Czy miejsce jest zaczerwienione, ma nieregularne obrysy oraz od jak dawna jest obserwowane?

Opisana zmiana może mieć rożne źródło powstania. Najczęściej jest ona defektem kosmetycznym nieprzeszkadzającym w codziennym życiu. Oczywiście ważna jest lokalizacja tej plamki, jej wielkość oraz natężenie koloru. Istotnym jest, czy zmienia ona swój kształt, wypukłość i intensywność zabarwienia. Taka zmiana nie powinna być również bolesna.

Brązowa plama na skórze może być zmianą pochodzenia wątrobowego. Powstaje na skutek nadmiernego pobudzenia melanocytów (komórek produkujących melaninę).

Wśród czynników wpływających na wzmożoną produkcję pigmentów można zaliczyć: zaburzenia hormonalne, promieniowanie UV oraz działanie niektórych leków.

Proponujemy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, aby ustalił źródło występowanie wskazanej przez Pana zmiany.

Więcej na temat tego schorzenia można przeczytać w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/plamy-na-ciele-brazowe-przebarwienia-czerwone-guzy-rumien

https://portal.abczdrowie.pl/moga-byc-czerwone-brazowe-lub-zolte-sprawdz-co-oznaczaja-plamy-na-skorze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty