Co oznaczają te zmiany skórne?

Witam. Czy wiecie co to może być? Pojawia mi się to od roku. Na różnych partiach ciała. Nic z tego nie wycieka, ale boli i tak jakby ciągnie. Wyglądają jak ugryzienie komara, a wokół tego czerwona otoczka na 3-4cm. Gdy pojawi mi się to niżej na nodze to nie mogę stać, gdyż właśnie tak ciągnie. Znika to po około 3 tygodniach przy używaniu maści triderm i zostają blizny. Lekarze przepisują na to właśnie triderm, ale czy nie da się tego jakiś wyleczyć by nie nawracalo? Gdyż jest to bardzo uciążliwe

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani o zmianach skórnych, które pojawiają się już od dłuższego czasu i są podobne do ukąszeń komara. Wokół nich występuje otoczka koloru czerwonego. Nie są one swędzące i nie sączy się z nich żadna wydzielina. Są natomiast bolesne i po ich wygojeniu występują blizny. Na początku warto byłoby zastanowić się nad tym, czy w Pani miejscu zamieszkania faktycznie nie występują jakieś domowe insekty których ugryzienia mogłyby powodować takie zmiany. Jeśli to jest całkowicie wykluczone to może zmieniała Pani środki piorące i doszło do uczulenia na jakiś składnik, np. proszku do prania czy płynu do płukania. Warto poważnie to rozważyć. W przypadku gdy brak jest zewnętrznych przyczyn tego stanu to wskazana jest wizyta u dermatologa. Lekarz obejrzy zmiany i zadecyduje jakie postępowanie lecznicze wdrożyć oraz ewentualnie, czy konieczne jest poszerzenie diagnostyki o badania specjalistyczne (np. alergiczne testy skórne). Na własną rękę przed wizytą można wykonać badania ogólne krwi np. morfologię z rozmazem czy CRP.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czerwone-plamy-na-ciele-alergia-enterowirus-swierzb-szkarlatyna

https://portal.abczdrowie.pl/moga-byc-czerwone-brazowe-lub-zolte-sprawdz-co-oznaczaja-plamy-na-skorze

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-zakazne-skory

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.