Co oznaczają te brązowe plamki na skórze?

Paulina 25 lat. Witam. Od pewnego czasu dostrzegłam że na skórze mojego brzucha pojawiły się niewielkie jasnobrązowe plamki o nieregularnym kształcie jednak bez żadnych zgrubień,skóra w tym miejscu jest gładka. Zauważyłam również że jest ich coraz więcej co zaczęło mnie niepokoić dodatkowo nie wygląda to zbytnio estetycznie. Pojawiają się także krostki i czasem występuje świąd i skóra jest zaczerwieniona. Kiedy naciągne skóre gdzie znajdują się owe plamki to widzę że są suche i zaczynają się troszkę łuszczyć. Nie sączy się z nich jednak krew, czy też jakaś wydzielina. Zastanawiam co to są za zmiany i co może być przyczyną ich powstawania. Czy mogą to być objawy alergii pokarmowej czy też łuszczycy? Bardzo proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w odpowiedzi na zadane pytanie, chcielibyśmy zachęcić do kontaktu z lekarzem dermatologiem. Z Pani relacji wynika, że na skórze pojawiają się plamy w kolorze brązowym i mają nieregularny kształt. Ponadto występują także krostki, które powodują świąd, suchość i mają tendencję do łuszczenia się. Alergia może być przyczyną takich zmian skórnych, z tego też względu trzeba pomyśleć, czy ma Pani np. w diecie składniki, które są źle tolerowane. Dodatkowo warto pomyśleć o kosmetykach, które Pani używa, czy stosowanych detergentach w gospodarstwie domowym. Ponadto nie trzeba wykluczać innych chorób skóry, które mogłyby powodować takie objawy. Z tego też względu warto podjąć próbę kontaktu z dermatologiem, aby wykonać badanie skóry np. dermatoskopem. Lekarz na podstawie uzyskanego obrazu będzie w stanie stwierdzić, na czym polega problem i jakie leczenie należy w tej sytuacji wdrożyć.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/plamy-na-skorze

https://portal.abczdrowie.pl/czerwone-plamy-na-ciele-alergia-enterowirus-swierzb-szkarlatyna

https://portal.abczdrowie.pl/plamy-watrobowe-co-to-jest-i-co-moga-oznaczac

https://portal.abczdrowie.pl/plamy-na-szyi-sprawdz-co-moga-oznaczac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.