Na co mogą wskazywać te czerwone plamy na kolanach?

Na przestrzeni 2 lat, nieregularnie pojawiają mi się albo czerwone krosty, albo fioletowo czerwone plamy na kolanach. Byłam rok temu u dermatologa ale nic nie wyszło bo akurat ich nie widział. Dzisiaj rano trochę mnie przestraszyły bo były większe niż zwykle, odstające i jaskrawoczerwone (jak dzień po ugryzieniu komara). Nie wiem czy to ma coś wspólnego ale mam problemy z kolanami, kręgosłupem po chorobie scheuermanna, pcos, niedoczynność tarczycy

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem swojego zdrowia. W pierwszej kolejności zalecamy ponowną wizytę u lekarza dermatologa, ale również i alergologa.

Warto wykonać pełną diagnostykę, aby móc wyeliminować konkretne schorzenia i poznać przyczynę Pani dolegliwości skórnych. Na wstępie można oznaczyć czynniki zapalne, jak CRP oraz OB, a także poziom glukozy, insuliny, prób wątrobowych, kwasu moczowego, czynnika reumatoidalnego, a także pełną morfologię.

Istnieje przypuszczenie, że prawdopodobną przyczyną takich objawów może być alergia w postaci pokrzywki obecnej na skórze nóg. W takiej sytuacji lekarz alergolog zapewne zdecyduje o przeprowadzeniu testów skórnych lub z krwi, aby sprawdzić, który alergen dokładnie uczula.

Możliwe też, że takie zmiany skórne mogłyby mieć związek z chorobami autoimmunologicznymi, dlatego warto też wykonać test przesiewowy w kierunku przeciwciał przeciwjądrowych ANA.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/uwazaj-na-letnia-wysypke

https://portal.abczdrowie.pl/wysypka-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-autoimmunologiczne

https://portal.abczdrowie.pl/czerwone-plamy-na-ciele-alergia-enterowirus-swierzb-szkarlatyna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.