Co oznaczają te krostki na pośladkach u 18-latki?

Witam, od małego mam na pośladku żółto-pomarańczowe i czerwone wypukłe kropki skupione obok siebie. Czasami swędzą, te żółte krostki są jakby trochę pół przezroczyste. Zaraz mam 18 lat i wiem, że różnie zmiany skórne trzeba badać, ale chciałabym się dowiedzieć co to może być. Nigdy one się nie rozrastały, zawsze w tym samym miejscu i w tej samej ilości.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie wspomniała Pani, czy występują pewne choroby przewlekłe, a także, czy są przyjmowane jakieś leki, które miały by bezpośredni wpływ na stan skóry i pojawiające się zmiany zapalne.

Trudno, z racji odległości, jednoznacznie ocenić charakter i rodzaj występujących zmian skórnych. Niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem dermatologiem oraz alergologiem. Specjalista po dokładnym badaniu będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i odpowiednim leczeniu.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że opisana przez Panią wysypka może mieć charakter alergiczny i jest skutkiem uczulenia na pokarm, czy środki czystości. Przez lata nieleczone zmiany mogą przekształcać się w stany zapalne w postaci krostek o różnym natężeniu oraz zabarwieniu.

Możliwe również, że dana wysypka uległa nadkażeniu i doszło do rozwiniętego stanu zapalnego.

Jednakże, aby wyeliminować poważniejsze schorzenia zalecana by była wizyta u specjalisty.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/uwazaj-na-letnia-wysypke

https://portal.abczdrowie.pl/czerwone-plamy-na-ciele-alergia-enterowirus-swierzb-szkarlatyna

https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-zakazenia-skory

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.