Co oznaczają te krostki na kostkach?

Witam mam pytanie odnośnie krostek na kostkach chodzi mi że zauważyłem dziś że mam takie krostki małe pod skórą przypominają wysypkę na obydwu kostkach ale tylko od strony zewnętrznej przypomina to jakby uczulenie ale pod skórą nie swędzi ani nie boli mam pracę siedząca z małą ilością ruchu czy to może być objaw naczyniaków albo miażdżycy ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Do najczęstszych przyczyn występowania takich zmian na skórze jest alergia. W Pana przypadku zmiany mogą być efektem alergii kontaktowej. Jednak żeby mieć pewność, co może być przyczyną Pana dolegliwości, powinien Pan zasięgnąć konsultacji z lekarzem rodzinnym, który skieruje Pana do dermatologa lub alergologa. Niestety bez dokładnego wywiadu i odpowiednich badań trudno określić charakter tych zmian oraz ich możliwe przyczyny.

Tego typu zmiany mogą pojawiać się pod wpływem nieodpowiednich kosmetyków lub niektórych leków. Wówczas należy obserwować, czy zmiany nie nasilają się przypadkiem pod wpływem określonego składnika, w wyniku kontaktu z jakimś alergenem. W takiej sytuacji, lekarz może zlecić wykonanie testów alergicznych, które pomogą określić, jaki alergen jest odpowiedzialny za opisane objawy. Jeżeli okaże się, że wysypka nie jest wynikiem alergii, konieczna może okazać się dalsza diagnostyka, rozszerzona o bardziej szczegółowe badanie.

Więcej na temat wysypki może Pan przeczytać w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie:

https://portal.abczdrowie.pl/krostki-na-nogach

https://portal.abczdrowie.pl/uwazaj-na-letnia-wysypke

Pomocne mogą okazać się również odpowiedzi specjalistów abcZdrowie na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-i-pojawianie-sie-krostek-na-skorze

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzace-krostki-w-okolicy-kostek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.