Dlaczego skóra wokół ust jest żółta?

Dzień dobry , od wielu lat moja skóra wokół ust oraz powieki maja zabarwienie żółte , zastanawiam się czy taka moja uroda czy oznaki te mogą oznaczać niedobory jakichś witamin lub jakieś choroby .pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Problem z żółtym zabarwienie wokół ust oraz oczu może dotykać osoby dorosłe w każdym wieku. Zazwyczaj przebarwienia takie nie oznaczają niczego niepokojącego, jednak zawsze należy takie dolegliwości skonsultować z lekarzem.

Nie napisała Pani, czy choruje na jakieś choroby przewlekłe, a także, czy przyjmuje pewne leki na stałe. To ważna informacja, gdyż niektóre leki mogą powodować zmianę kolorytu skóry.

Żółtawe przebarwienia na twarzy u osób młodych pojawiają się głównie w wyniku zmian hormonalnych (między innymi ciąża, czy przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych). Bardzo często takie plamy mogą ujawniać się przy nadczynności tarczycy oraz niedoczynności kory nadnerczy. Stany zapalne przydatków również mogą objawiać się takim przebarwieniem.

Z racji odległości, trudno jest określić precyzyjnie przyczynę takich dolegliwości skórnych, dlatego też zalecamy wizytę u lekarza endokrynologa i dermatologa. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce, aby poznać źródło takich problemów.

Przydatne mogłoby okazać się wykonanie poziomu prób wątrobowych, albuminy, kreatyniny, kortyzolu oraz hormonów tarczycy w surowicy krwi.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/8-objawow-zewnetrznych-ktore-moga-swiadczyc-o-chorobie

https://zdrowie.parenting.pl/odcien-ust-moze-powiedziec-wiele-o-stanie-twojego-zdrowia-to-moga-byc-problemy-z-sercem-czy-watroba

https://portal.abczdrowie.pl/moga-byc-czerwone-brazowe-lub-zolte-sprawdz-co-oznaczaja-plamy-na-skorze/7

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.