Czy mogę zarazić się toksoplazmozą mając psy w domu?

Dzien dobry Panie Doktorze wlasnie dowiedziałam się ze jestem w ciazy. 4 tydzień. Zrobilam badanie na toksoplazmoze i wyszła negatywna ale tez ze nie mam przeciwciał. Mam 3 psy w domu jeden mieszka ze mną w mieszkaniu ok miesiąca temu dostały trochę surowego miesa i kosci woieprzowe. Zyje teraz ciągle w strachu ze moge się od nich zarazić zwłaszcza od pieska który przebywa ze mną w domu. Jakie jest zagrożenie w tej sytuacji i czy jest możliwość żeby po zjedzeniu moga miec toksoplazmoze . Bardzo proszę o odp.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw, gdyż nie ma możliwości zarażenia się toksoplazmozą od psów. Nawet psie odchody nie stanowią zagrożenia. Groźne są dopiero kocie odchody i to właśnie ich należy unikać w ciąży, a jeśli nie jest to możliwe, to wskazane jest codzienne opróżnianie kuwety używając przy tym jednorazowych rękawiczek.

Koty są bowiem żywicielem ostatecznym i w ich kale mogą pojawić się oocysty. Zarówno ludzie, jak i psy to jedynie żywiciele pośredni, dlatego nie mogą oni zarażać toksoplazmozą.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny. Należy również uważać na surowe bądź półsurowe mięso, które może zawierać cysty Toxoplasma gondii. Źródłem zakażenia mogą być także nieumyte owoce i warzywa.

Pytania o ryzyko zarażenia toksoplazmozą pojawiały się w naszym serwisie. Znajdzie je Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-jakies-ryzyko-zakazenia-toksoplazmoza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-ryzyko-zakazenia-toksoplazmoza.

Więcej informacji o toksoplazmozie w ciąży przeczytać można tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.