Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę przebywać u siostry, która ma kota jeśli mam toksoplazmozę?

Witam, mam toksoplazma i jestem w ciąży. Czy moge przebywać u siostry i z nia jeśli ma kota w domu?
KOBIETA, 25 LAT 3 miesiące temu

Nacięcie krocza podczas porodu

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie do końca jasno sformułowała Pani pytanie – jeżeli ma Pani toksoplazmozę lub badanie przeciwciał wskazuje, że przebyła ją Pani wcześniej, to kot nie stanowi dla Pani zagrożenia. Szczegóły w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza-igg-igm.

Toksoplazmoza to choroba wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Schorzenie jest zmorą ciężarnych, bowiem właśnie w ciąży jest najbardziej niebezpieczne. Zachorowanie na toksoplazmozę może grozić poronieniem, przedwczesnym porodem i wystąpieniem wad rozwojowych.

Powszechnie mówi się o źródle zakażenia, jakim są zwierzęta domowe, jednak zanadto ten fakt jest demonizowany. Koty mogą być potencjalnymi nosicielami pasożyta, lecz zachowanie środków ostrożności w pewnych sytuacjach minimalizuje do zera ryzyko zakażenia. Z tego powodu nie zaleca się ciężarnej, by sprzątała kocie odchody (czyli czyściła kuwetę), jadła surowe mięso czy nieumyte owoce lub warzywa. Również istotna jest higiena dłoni i unikanie wkładania ich do ust, bo to może doprowadzić do wprowadzenia do organizmu pierwotniaka. Odsyłam do artykułu, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza-w-ciazy-co-moze-ja-spowodowac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy