Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ta rana jest groźna w ciąży?

Witam. Skaleczyłam się w palec, bardzo mała rana, wielkości ok 1mm na 1mm. Czy przez taka ranę można zarazić się toksoplazmoza dotykając surowego mięsa? Jestem w 23tc. Pozdrawiam.
KOBIETA, 28 LAT 3 miesiące temu

Wpływ menopauzy na zdrowie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

teoretycznie istnieje takie ryzyko, niemniej nie sposób ocenić prawdopodobieństwa zakażenia toksoplazmozą w Pani przypadku. Proszę pamiętać, że choć oocysty pierwotniaka Toxoplasma gondii mogą znaleźć się przede wszystkim na surowym mięsie (dotyczy to zwłaszcza baraniny, wołowiny i wieprzowiny), to mogą się znajdować także na skórze warzyw i owoców.

Odsyłam do materiału: https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza-w-ciazy-co-moze-ja-spowodowac.

Stąd też warto zachować ostrożność, dotyczącą przede wszystkim spożywania niedogotowanego mięsa czy nieumytych jarzyn, ale też trzeba pamiętać o zdrowym rozsądku. Jeżeli zdezynfekowała Pani powierzchnię skaleczenia lub przynajmniej umyła ręce, a mięso pochodziło ze sprawdzonego źródła, to jest mało prawdopodobne, by miała Pani powody do obaw.

Być może także ten artykuł Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy