Czy w tej sytuacji jest ryzyko zakażenia toksoplazmozą?

Dzien dobry, Jestem w 22 tygodniu ciazy, nigdy nie przechodzilam toksoplazmozy (potwierdzone badaniami w klasie IgM oraz IgG, ostatnie robione 2 tygodnie temu). Dzisiaj na spacerze siadla mi na ustach mucha (duza), byly lekko posmarowane lanolina bo bardzo mi spierzchly. Ust oczywiscie nie oblizywalam i najszybciej jak tylko sie dalo umylam je obficie mydlem i woda, wyplukalam jeszcze jame ustna woda. Czytalam, ze muchy roznosza pierwotniaki toksoplazmy mechanicznie i miedzy innymi dlatego nie wolno dopuscic do ich kontaktu z zywnoscia...czy ryzyko zakazenia sie w opisany przeze mnie sposob jest duze? Badania na pewno powtorze za 2 tygodnie ale na ta chwile jestem po prostu przerazona.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarażenie toksoplazmozą w opisanej przez Panią sytuacji jest mało prawdopodobne, wręcz niemożliwe, zwłaszcza, że nie oblizywała Pani ust, a następnie obficie opłukała je wodą.

Aby doszło do zakażenia musiałaby Pani spożyć zakażone produkty spożywcze lub napić się skażonej wody. Inne możliwe przyczyny zarażenia to kontakt z odchodami kota (np. w trakcie sprzątania kuwety), zjedzenie surowego bądź półsurowego mięsa zarażonych zwierząt (np. drobiu, owiec czy świni) lub przedostanie się pasożyta przez łożysko do płodu.

Mniej prawdopodobne, lecz nadal możliwe, jest zarażenie toksoplazmozą podczas transfuzji krwi lub przeszczepu narządu, który już zawiera w sobie pasożyty.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym toksoplazmozy w ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.