Co oznacza taki poziom przeciwciał przeciwko toksoplazmozie?
Witam. Jestem w 18tc. Mój wyniku badań na tokspoplazmoze w klasie IgGto <0.130 IU/ml natomiast IgM 0.09 a po miesiącu od pierwszego badania IgM wynosi 0.264, natomiast igG jest bez zmian. Wg zakresów referecyjnych wyniki są ujemne w obu przypadkach, Badania były robione w różnych laboratoriach. Czy różnica w ilości IgM jest zależna od laboratorium i jednostek czy taki wzrost przeciwciał świadczy o rozwoju choroby?

MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Przede wszystkim gratulujemy ciąży! Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania pod kątem toksoplazmozy. To bardzo istotna diagnostyka u kobiet planujących ciążę, a także już w niej będących.
Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą, którą wywołuje pierwotniak Toxoplasma gondii. Jest on obecny przede wszystkim w przewodzie pokarmowym kotów, jak i również innych ssaków. Okres wylęgania choroby może wynosić od kilku dni do kilku miesięcy. Schorzeniem tym można się zarazić poprzez spożywanie zakażonej wody, niedogotowanego mięsa zarażonych zwierząt, częste prace w ogrodzie bez używania rękawiczek, a także przedostanie się pierwotniaka z krwią matki przez łożysko.
W przypadku zarażenia się toksoplazmozą odporność nabywa się już do końca życia. Nie ma możliwości, żeby doszło do ponownego zarażenia. Aby sprawdzić, czy jest się odpornym na tą chorobę, należałoby, wykonać badania serologiczne przeciwciał w klasie IgG oraz IgM. Za pomocą przeciwciał w tej ostatniej klasie jest możliwość wczesnego wykrycia toksoplazmozy oraz określenie ostrej fazy zachorowania. Pojawiają się one w ciągu tygodnia od zarażenia, a potem powoli znikają wraz z kolejnymi miesiącami. Natomiast w przypadku przeciwciał w klasie IgG, wzrastają one w przypadku przewlekłego zakażenia.
Analizując Pani wynik badania, trudno jest jednoznacznie określić, czy mogło dojść do zarażenia. Prawdopodobne wykonując badanie w różnych laboratoriach, mogły wyjść inne pomiary. Jednakże wynik cały czas jest ujemny, więc nie powinna Pani mieć powodów do obaw.
W razie wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem ginekologiem, który prawdopodobnie wskaże powtórzenie diagnostyki w wybranym terminie.