Czy mogło dojść do zakażenia toksoplazmozą u ciężarnej?

Witam, jestem w 15 tygodniu ciąży. Podczas pobytu na powietrzu usiadła mi na twarzy (dokładnie pod prawą dziurką od nosa) mucha. Za moment umyłam twarz wodą z mydłem. Czy istnieje ryzyko zakażenia toksoplazmozą, której nie przechodziłam? Kiedy wykonać badanie przeciwciał?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma możliwości zarażenia się toksoplazmozą w opisanym przez Panią przypadku.

Zakażenie najczęściej następuje bowiem na skutek kontaktu z kotem domowym lub innymi zwierzętami z rodziny kotowatych, które są żywicielem ostatecznym. Żywiciele pośredni to natomiast ssaki i ptaki.

Groźne jest więc spożycie zakażonych produktów lub wypicie zanieczyszczonej wody. Niebezpieczny może okazać się kontakt z kocimi odchodami (np. podczas sprzątania kuwety) lub zjedzenie surowego bądź niedogotowanego mięsa zarażonego zwierzęcia. Inne, rzadsze przypadki to zarażenia podczas przetaczania krwi czy przeszczepu narządów.

Więcej informacji na temat możliwości zakażenia znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza. Opisane zostały tam nie tylko objawy czy źródła zakażenia, ale również różne rodzaje toksoplazmozy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.