Czy mogę zarazić się listeriozą od szczeniaka?

Dzień dobry, jestem w 4 miesiacu ciazy. Miałam pragnienie kupić szczeniaka. Nie słyszałam, aby był on niebezpieczny dla kobiet w ciazy. Słyszałam natomiast, że koty przenoszą toksoplazmoze. Kupiłam szczeniaka. Coś mnie tknęło aby poczytać na ten temat. I przeczytałam o listeriozie. Jak faktycznie można się zarazic ta bakteria i czy jest ona niebezpieczna? Nie wiem co mam robić?
KOBIETA, 27 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

listerioza jest infekcją wywoływaną przez bakterie listeria monocytogenes. Może być przenoszona przez spożywanie zanieczyszczonej żywności, takiej jak surowe mięso, niedogotowane warzywa, niepasteryzowane produkty mleczne itp. Jest to rzadka choroba, ale może stanowić zagrożenie dla kobiet w ciąży, ponieważ często prowadzi do poważnych powikłań, w tym poronienie, przedwczesny poród, czy zakażenie noworodka.

Faktycznie psy mogą łapać takie bakterie, jednak są to skrajne przypadki i raczej nie powinna się Pani zbytnio niepokoić. Ważne jest to, aby zwracała Pani uwagę na to, co spożywa. Warto myć owoce i warzywa, a także uważać, aby nie jeść nieświeżych produktów.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/listerioza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.