Czy po zjedzeniu tej sałatki mogłam zarazić się listeriozą?

Dzień dobry chciałabym zapytać o ryzyko zakażanie się listeriozą po spożyciu sałatki z szynką parmeńską?obecnie jestem w 23 tygodniu ciąży,dzisiaj zjadłam sałatke z kilkoma plastrami szynki parmeńskiej jak duze jest ryzyko zakażenia?kiedy mogę zrobić jakieś badania w celu wykluczenia lub potwierdzenia zakażenia oraz jaki rodzaj badan zrobić CRP?
KOBIETA, 35 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

listerioza jest infekcją bakteryjną, która może być niebezpieczna szczególnie dla kobiet w ciąży, osób starszych oraz osób o osłabionym układzie odpornościowym. Szynka parmeńska sama w sobie może być potencjalnym źródłem zakażenia, ale ryzyko przy tym produkcie jest zwykle niskie.

Objawy zakażenia listeriozą pojawiają się zazwyczaj od 4 godzin do maksymalnie kilku dni, dlatego warto zwrócić uwagę na ewentualne objawy takie jak gorączka, dreszcze, bóle mięśni, nudności, wymioty czy biegunka.

Listeriozę można zdiagnozować za pomocą odpowiednich badań krwi wykonywanych w laboratorium, jednak wykrywa się ją już na podstawie samych objawów.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/listerioza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.