Czy mogłam zarazić się listeriozą w czasie ciąży?

Dzień dobry, jestem w 21 tc, jakiś czas temu zjadłam 3 plastry szynki parmeńskiej, nie do końca będąc świadoma, że jest to surowe mięso. Badanie wykluczyło toksoplazmozę, ale martwi mnie jescZE listerioza. Czy powinnam wykonać badanie w tym kierunku, a jeśli tak to jakie dokładnie?

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety w okresie ciąży należy wzmóc czujność i dokładnie przyglądać się temu, co spożywamy – z uwagi na listeriozę, ale też salmonellę, a nawet toksoplazmozę. Przyszła mama powinna uważać na produkty odzwierzęce, które nie podlegają pasteryzacji i nie jest to tylko surowe mięso czy ryby, ale też jajka, a także mleko niepasteryzowane oraz nabiał wytwarzany z niego. Zatem pod lupę należy wziąć także sery – nie tylko pleśniowe. Mimo że zarażenie listeriozą jest stosunkowo rzadkie, to jest bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży – może prowadzić nawet do poronienia. Należy pamiętać, że Listeria może kryć się również w lodach i brudnych warzywach (skażonych bakterią). Zakażenie listeriozą w przypadku szynki parmeńskiej kupionej w sklepie jest raczej mało prawdopodobne z uwagi na kontrole, jakim taki produkt podlega, ale zagrożenia nie można oczywiście całkowicie wykluczyć. Niepokojącym sygnałem mogą być wówczas objawy przypominające zatruciewymioty, nudności, biegunka, a także dolegliwości grypopodobne. Niestety choroba może przebiegać również bezobjawowo. Jeśli chodzi o badania, to jak najbardziej może je Pani wykonać – proszę porozmawiać o tym z ginekologiem prowadzącym ciążę. Do zdiagnozowania choroby wykonuje się badania posiewowe – materiał pobiera się z nosa, krwi lub moczu. Więcej na temat choroby, wywołującego ją patogenu, badań oraz leczenia w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/listerioza. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.