Wskazania do badań po domniemanej ekspozycji na listeriozę w ciąży

Witam, chciałabym zapytać, czy to prawda, że w przypadku możliwej ekspozycji na listerię w ciąży należy się zgłosić na badania jedynie kiedy pojawią się objawy takie jak gorączka, biegunka czy dreszcze? Część przypadków nie daje podobno żadnych objawów. Czy nie warto więc przebadać się po domniemanej ekspozycji nawet mimo braku objawów? A przy okazji- czy ser mozarella w zalewie wyprodukowany z mleka pasteryzowanego można bezpiecznie jeść w czasie ciąży? Pozdrawiam!

Pytanie natury medycznej najlepiej postawić własnemu lekarzowi, który Panią zna oraz przedstawi mu Pani warunki ekspozycji na listeriozę. Odpowiadając na pytanie z zakresu dietetyki - sery z mleka pasteryzowanego są jak najbardziej wskazane. Nie spożywamy serów z mleka surowego jak np. parmezan (często także inne sery górskie jak oscypek mogą być robione z mleka surowego) oraz serów pleśniowych, niepasteryzowanego mleka (oraz nabiału niewiadomego pochodzenia jak "od baby"), surowych ryb, surowego mięsa. Produkty te są niewskazane ze względu na potencjalne ryzyko mikrobiologiczne.