Jak dużo jest ryzyko, że zaraziłam się listeriozą?

Dzień dobry, jestem w 5 tyg ciąży i dzisiaj zjadłam odrobinę sera gorgonzola jak się okazało po telefonie do restauracji z mleka niepasteryzowanego (posypałam tą odrobiną makaron). Bardzo się boję, że konsekwencją może być listerioza. Prośba o informację jakie są szanse, że w serze mogła być bakteria? Jeśli taka bakteria się znajdzie w jedzeniu to jakie jest prawdopodobienstwo ze stanie się coś mojemu dziecku? Jak długo zwykle rozwija się listerioza? Nie wybaczyłabym sobie gdyby coś stało się mojemu dziecku, ale niestety nie mialam pojęcia, że stanowi zagrożenie. Dodam jeszcze, że gorgonzola była z restauracji w której przed ciąża czesto ją jadalam do makaronu i innych dań i nigdy nie mialam żadnych niepokojących objawów.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobieństwo zarażenia listeriozą po zjedzeniu odrobiny sera z mleka niepasteryzowanego nie jest duże.

Ogólnie ser gorgonzola nie jest zalecany w ciąży. Można go jedynie spożywać po obróbce cieplnej, gdyż bakterie wywołujące listeriozę, a więc Listeria monocytogenes giną w wysokiej temperaturze. Niemniej jednak bardzo mała ilość produktu, którą Pani spożyła nie powinna stanowić zagrożenia.

Jeśli zauważy Pani niepokojące objawy, takie jak: podwyższona temperatura, dreszcze, bóle stawów, wymioty czy biegunka, proszę wykonać badania w kierunku listeriozy. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż często dolegliwości te są mylone z symptomami grypy. Objawy listeriozy mogą pojawić się od kilka godzin do kilku dni od spożycia ryzykownego pokarmu.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglam-zarazic-sie-listerioza-z-sera, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglo-dojsc-do-zakazenia-listerioza-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-gorgonzola-jest-niebezpieczna-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.