Czy doszło do zakażenia listeriozą?

Witam, jestem w 8 tygodniu ciazy, na urodzinach meza w restauracji zjadlam sztrudel ze szpinakiem, ktory okazal sie miec w sobie fete z mleka czesciowo pasteryzowanego i czesciowo niepasteryzowanego, o czym nie wiedzialam. Mam podwyzszona tempetarute (37.4), bol glowy, nudnosci i dreszcze. Czy moglam zarazic sie listeria? Jakie badania powinnam wykonac?
KOBIETA, 30 LAT 11 miesięcy temu

Trójwymiarowe USG

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

raczej jest to mało prawdopodobne, by zatruła się Pani wyrobem poddanym obróbce termicznej – bakterie listerii giną w temperaturze powyżej 75 stopni Celsjusza, zatem niepasteryzowany ser nie mógł być przyczyną choroby w tej sytuacji. Natomiast niewykluczone, że doszło do zakażenia wskutek skażonych produktów niepoddanych obróbce termicznej – czyli nawet warzyw czy owoców. Nierzadko do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia np. nieświeżej sałatki czy starego sera żółtego. Więcej o bakterii pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/listeria-monocytogens-czym-jest-zakazenie-leczenie.

Objawy listeriozy niestety mogą przypominać infekcję lub zatrucie pokarmowe, to jest: gorączka, ból głowy oraz stawów, senność, biegunka lub mdłości. Bakteria Listeria monocytogenes jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych. Dlatego sugeruję, by niezwłocznie zgłosiła się Pani do internisty – konieczne są badania kontrolne, może je Pani również wykonać prywatnie. Jest to badanie z krwi na obecność przeciwciał specyficznych dla antygenu O i H pałeczki Listerii. Możliwe jest też zbadanie materiału na obecność tej bakterii (kału, wydzieliny z pochwy, płynu rdzeniowo-mózgowego). Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/listerioza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy