Czy zjedzenie tych lodów mogło zaszkodzić kobiecie w ciąży?

Dzień dobry, jestem w 11 tygodniu ciąży. Kilka dni temu kupiłam czekoladowe lody w pudełku firmy Grycan, zawierające śmietankę, jaja i mleko. Niestety mój zamrażalnik się popsuł i gdy chciałam zjeść lody, okazało się, że są już miękkie, więc nałożyłam sobie dwie kulki, a resztę wyrzuciłam, podobnie jak cała pozostała zawartość zamrażalnika. Teraz bardzo tego żałuję, bo martwię się, że w lodach mogła rozwinąć się listeria. Bardzo proszę o informację, czy skoro producent zapewnia, że masa lodowa jest pasteryzowana przed mrożeniem, to jest możliwość, że moje lody przez to że się dość znacznie rozpuściły, zostały nią zainfekowane? Pozdrawiam.
KOBIETA, 26 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

lody, które są pasteryzowane przed zamrożeniem, są traktowane w sposób mający na celu zabicie bakterii. Jeśli lody się rozmroziły, ale zostały spożyte zaraz po zauważeniu, że są miękkie, ryzyko zarażenia jest minimalne, szczególnie jeśli lody nie pozostawały w temperaturze pokojowej przez dłuższy czas. Bakterie jak Listeria mogą rozwijać się w wyższych temperaturach, ale ich znaczące namnożenie wymaga czasu.

Jeżeli lody były tylko lekko miękkie i spożyte niedługo po rozmrożeniu, prawdopodobieństwo zarażenia jest bardzo niskie. Warto jednak zawsze obserwować stan zdrowia po spożyciu produktów, które mogły być niewłaściwie przechowywane. Jeśli zauważy Pani jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak gorączka, bóle mięśni, nudności czy biegunka, należy skonsultować się z lekarzem.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/listeria-monocytogens-czym-jest-zakazenie-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.