Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy jest jakieś ryzyko dla mnie lub płodu przy stosowaniu tego syropu?

Dzień dobry, Zwracam się do Państwa z zapytaniem czy jest jakieś ryzyko dla zdrowia mojego bądź płodu przy stosowaniu syropu Prenalen. Jestem w 5 miesiącu ciąży. W niedzielę otworzyłam syrop i stosowałam do piątku, nie trzymając produktu w lodówce (na etykiecie jest informacja, że po otwarciu produkt należy przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu 7 dni). W mieszkaniu temperatura to około 22 stopnie. Nie czuję żadnych dolegliwości. Czy jest możliwość namnożenia się bakterii listeria w syropie? Czy powinnam zrobić jakieś badania?
KOBIETA, 31 LAT 7 miesięcy temu

Czego unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Właśnie wtedy powinna ona szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – ryzyko namnożenia się w syropie niebezpiecznych bakterii pod wpływem nieodpowiedniej temperatury jest znikome, a właściwie można je wykluczyć.

Wysoko w składzie syropu znajduje się syrop glukozowo-fruktozowy, który działa niczym konserwant, czyli zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Nieco mniej trwały jest syrop bez dodatku syropu czy cukru, ale nadal nie jest to produkt narażony na szybkie psucie się. Odsyłam do artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/obalamy-mity-syrop-glukozowo-fruktozowy-nie-jest-gorszy-od-cukru.

Ponieważ syrop był otwarty przez zaledwie kilka dni, sądzę, że nie musi Pani się obawiać. Oczywiście może Pani wykonać badanie z krwi na obecność bakterii Listeria monocytogenes. Jeżeli doszło do zakażenia, to można również wykonać posiew ze stolca, pochwy czy nawet płynu rdzeniowo-mózgowego.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to zachęcam do zapoznania się z wideo dotyczącym listeriozy: https://portal.abczdrowie.pl/listerioza-smiertelna-bakteria-w-naszym-otoczeniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy