Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogłam się zarazić listerią w taki sposób?

Witam, czy istnieje możliwość zarażenia się listerią z kiszonych ogórków w słoikach własnej roboty ? Ogórki były umyte, zalane soloną wodą i zamknięte w słoiki z czosnkiem,chrzanem i koprem na zimno.
KOBIETA, 31 LAT 6 miesięcy temu

Zalecenia dla pacjentów po badaniu endoskopowym

Badanie endoskopowe służy ocenie stanu narządów wewnętrznych. Jakie są zalecenia dla pacjentów po wykonaniu tego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wskaźnik zapadalności na listeriozę, czyli chorobę wywoływaną przez Listeria monocytogenes jest obecnie bardzo niski. Ma to związek pewnie z coraz większą świadomością ciężarnych, ale także z uprzemysłowieniem produkcji żywności. Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/listerioza.

W praktyce oznacza to, że bakteria zwana „lodówkową” może kryć się w surowym mięsie, rybach, jajach i nieprzetworzonym, niepasteryzowanym nabiale, dlatego tych produktów należy bezwzględnie wystrzegać się przez cały okres trwania ciąży. Natomiast zarówno obróbka cieplna (powyżej 50 stopi Celsjusza, bo jest to granica przeżywalności bakterii Listeria), jak i pasteryzacja czy konserwacja lub kiszenie eliminują ryzyko zakażenia.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/listeria-monocytogens-czym-jest-zakazenie-leczenie.

Nie ma Pani zatem powodu do obaw i może Pani, a nawet powinna spożywać kiszonki, bo są źródłem wielu cennych minerałów, witamin i bakterii probiotycznych, szczególnie potrzebnych w ciąży. Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/kiszonki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy