Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ta maść może zaszkodzić ciąży?

Witam, w 9 tyg ciąży dostałam od dermatologa maść advantan na zaostrzone zmiany atopowe na szyji, smarowalam przez 3 dni, czy mogło to zaszkodzić dziecku?
KOBIETA, 30 LAT 4 tygodnie temu

Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

maści Advantan nie należy stosować w I trymestrze ciąży – co dotyczy wielu leków, ponieważ przez pierwsze 3 miesiące rozwija się układ nerwowy i wszystkie najważniejsze narządy płodu.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/leki-w-ciazy.

Natomiast warunkowo dopuszcza się używanie maści, w sytuacji gdy korzyści przeważają nad ewentualnymi skutkami ubocznymi. Decyzja o leczeniu ciężarnej glikokortykosteroidem należy do lekarza, który powinien wziąć pod uwagę zarówno dobro dziecka, jak i matki. Bezwzględnie przeciwwskazane jest stosowanie maści na dużych powierzchniach skóry i postaci opatrunków okluzyjnych.

Proszę skonsultować się z lekarzem, by dobrał bezpieczne w ciąży preparaty do leczenia AZS – Advantan należy odstawić, choć proszę również pamiętać, że prawdopodobnie używanie maści sterydowej przez 3 dni nie powinno mieć żadnego wpływu na płód.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/pielegnacja-skory-atopowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy