Czy ta maść zaszkodziła dziecku?

Witam, wczoraj źle stanęłam i opuchla mi kostka. Jestem w 30 tygodniu ciąży W aptece Pani zaproponowała mi maść DICLOZIAJA ŻEL. Nałożyłam maść ale z ciekawości przeczytałam ulotkę, na której jest napisane, że maść może powodować wady i utrudnić poród. Jest zabroniona w III trymestrze. Wzięłam jedną dawkę tej maści ale jednak trzymałam ją kilka godzin. Nie wiem co robić, boję się, że maść mogła zaszkodzić dziecku.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw, a jednorazowe zastosowanie maści z diklofenakiem nie niesie za sobą żadnego ryzyka dla nienarodzonego dziecka. Proszę pamiętać, że przed zastosowaniem każdego leku w ciąży należy najpierw zapoznać się z ulotką, niemniej warto zachować spokój, ponieważ leki w postaci maści czy żelu są podczas ciąży stosunkowo najmniejszym z potencjalnych zagrożeń ze strony farmaceutyków. Wynika to przede wszystkim z zerowego lub znikomego stopnia wchłaniania substancji do krwiobiegu.

Być może przydatny okaże się ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/leki-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.