Czy chinina zaszkodziła ciąży?

Nie wiedząc, że chinina jest zabroniona dla kobiet w ciąży użyłam szamponu Klorane z chininą (6 razy). Czy mogłam w ten sposób zaszkodzić? (początek 5 miesiąca ciąży)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

raczej jest mało prawdopodobne, by chinina zawarta w szamponie wchłonęła się do krwiobiegu przez skórę, a tym samym przedostała przez łożysko i zaszkodziła płodowi.

Natomiast faktycznie chininy powinny unikać ciężarne, ale dotyczy to zwłaszcza podania doustnego. Chinina zawarta jest w toniku, a picie go nie pozostaje bez wpływu na organizm ludzki – w dużych stężeniach może mieć nawet działanie toksyczne.

Odsyłam do artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/chinina-niebezpieczny-skladnik-toniku.

Mimo to nie ma powodu do obaw – śladowe czy niewielkie ilości chininy nie szkodzą w żaden sposób, a podanie tej substancji na skórę nie powinno w żaden sposób oddziaływać ani na Panią, ani na płód.

Proszę pamiętać, by odstawić szampon na czas ciąży i ewentualnego karmienia piersią, a także, by zwracać baczną uwagę na stosowane kosmetyki – najbezpieczniej będzie wybierać te przeznaczone dla ciężarnych i karmiących mam.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kosmetyki-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.