Czy można stosować szałwię w ciąży?

Dzień dobry. Mone pytanie dotyczy stosowania szałwii w ciąży. Dotąd używałam naparu jako toniku/kompresu. Jest to jedyny środek, który powoduje gojenie zmian trądzikowych. Kuracje miejscowe Aknemycinen czy kremem Duac były nieskuteczne.

Redakcja abcZdrowie

Witam, choć szałwia jest ziołem cenionym zwłaszcza z uwagi na właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne przyspieszające gojenie ran i łagodzące ból, to odradza się jej stosowanie przez kobiety ciężarne oraz matki karmiące. Ma to związek z substancją aktywną występującą w szałwii – tujonem, który nie tylko może hamować laktację czy wywołać przedwczesny poród, ale nawet prowadzić do wystąpienia omamów. Aby wystąpiło takie ryzyko, należałoby spożywać wywar z szałwii w dużych ilościach, wypijanie szklanki naparu raz na jakiś czas nie szkodzi. Również nikłe ryzyko zaszkodzenia przyszłej mamie lub jej dziecku niesie za sobą stosowanie toniku z szałwii, działającego na naskórek (czyli nie przenikającego do krwiobiegu). Więcej o szałwii i jej właściwościach przeczyta Pani w artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/szalwia-w-czym-ci-pomoze. Sugeruję również poinformowanie o stosowaniu toniku z naparu szałwii lekarskiej ginekologa prowadzącego ciążę – będzie on w stanie realnie ocenić ewentualne ryzyko przedwczesnego porodu lub innych domniemanych skutków stosowania tego zioła. Być może dobrze byłoby również skonsultować się z dermatologiem – z pewnością będzie w stanie zaproponować inne, bardziej odpowiednie dla Pani stanu kosmetyki. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.