Czy zioła stanowią zagrożenie dla ciąży?

Dzień dobry Czy zioła takie jak :szałwia, prawoślaz, skrzyp polny , rdest ptasi w postaci naparów stosowanych do picia codziennie 1 lub 2 razy w dniu , pojedynczo bądz w połączeniu ze sobą w postaci np mieszanki i przyjmowanych przez kobietę w ciąży stanowi jakieś zagrożenie dla kobiety w ciąży , głównie chodzi o dziecko, to czy zioła te nie zaszkodzą dziecku.Czy któreś z tych w/w ziół powinna jednak wykluczyć podczas ciązy? czy nie musi? Jeśli jednak powinna wykluczyć to które z tych ziół?Proszę o odpowiedz i poradę. Za co z góry serdecznie dziękuję

Lek. Michał Lenard

Skrzyp polny i rdest ptasi są przeciwwskazane w ciąży i podczas karmienia piersią. Szałwia również nie jest zalecana. Jeśli chodzi o prawoślaz ciąża nie stanowi przeciwwskazania. W razie wątpliwości warto skonsultować się z ginekologiem. Pozdrawiam!