Czy dziecko w tym wieku może pić herbatę z szałwią?

Czy prawie nie 3 latek moze pić regularnie herbatkę z szałwia?

Podstawowym płynem w diecie małego dziecka powinna być woda. Jeżeli decyduje się Pani na podawanie herbatek ziołowych powinny to być bardzo lekkie napary. Z ostrożnością podawać herbaty ziołowe jeśli dziecko przewlekle przyjmuje jakieś leki.Wówczas wprowadzenie herbatki należy poprzedzić ustaleniami z lekarzem pediatrą.

Redakcja abcZdrowie

Witam, choć szałwia ma szerokie spektrum działania – bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne, to nie każdy wie, że zioła mogą nie tylko pomagać, ale i szkodzić. Zielnik polski to bogactwo cennych minerałów i mikroelementów, a także pomoc w przypadku wielu schorzeń, ale ziołolecznictwo powinno być stosowane z wiedzą oraz umiarem. Nie zaleca się dzieciom w tym wieku podawać ziół w postaci herbaty spożywanej bez wskazania i bez ograniczeń. Istnieją badania sugerujące, że szałwia może mieć właściwości toksyczne. W ziole tym, podobnie jak np. w słynnym piołunie, znajduje się tujon – związek chemiczny, powodujący nadczynność kory mózgowej, skutkujący m.in. nadpobudliwością. Dodatkowo szałwia może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, np. antydepresantami. Zatem warto podawać ją do picia tylko sporadycznie. Proszę pamiętać, że podstawą w diecie dziecka jest woda, a nie herbaty, soki czy nawet zioła. O ziołach w diecie dziecka może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ziola-takze-dla-dzieci. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.