Czy gorąca kąpiel w ciąży doprowadzi do wad wrodzonych?

Witam, Czy gorąca kąpiel w 13tc w temperaturze 39st C (około 11-15 min) może prowadzić do wad wrodzonych? Jestem w 13tc. biorąc kąpiel sprawdziłam temperaturę która wyniosła 39st C. w takiej wodzie leżałam około 10-15 min. Bardzo się martwię czy mogło dojść do wad cewy nerwowej, czy mogło mieć to wpływ na rozwój mózgu i kręgosłupa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

gorąca kąpiel – czyli przekraczająca 37 stopni Celsjusza – w ciąży jest niewskazana, lecz nie stanowi zagrożenia, o jakim Pani pisze pod warunkiem, że była to sytuacja incydentalna. Proszę również pamiętać, że kwestia temperatury kąpieli jest indywidualną sprawą wytrzymałości danego człowieka – warto pilnować, by kąpiele nie były długie i nie powodowały podniesienia temperatury ciała, nie powodowały osłabienia, omdleń itp. Najczęściej takie działania niosą ze sobą ryzyka odklejenia łożyska lub przedwczesnego rozpoczęcia akcji porodowej. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-przedwczesnego-porodu.

Natomiast na przyszłość sugeruję unikać nie tylko długich, gorących kąpieli, ale także innych sytuacji prowadzących do przegrzania organizmu (opalanie się, sauna, jacuzzi itd.) z uwagi na możliwe wystąpienie defektów mózgu i wad cewy nerwowej u płodu (w tym rozszczepienia kręgosłupa). Więcej pod tym adresem: https://parenting.pl/kapiel-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.