O czym może świadczyć obniżona temperatura ciała w ciąży?

Witam. Jestem w 7. tygodniu ciąży. Od 3 dni mam spory katar, a dziś zaczął się kaszel. Jest mi bardzo zimno! Ubieram się grubo "na cebulkę", popijam ciepłe napoje. Od 2 dni mam obniżoną temperaturę ciała, bo ok 35,7 C. I bardzo ciężko mi się rozgrzać. Co może to oznaczać? Czy dziecku taka niska temperatura nie szkodzi? Czy mogę się rozgrzewać np. ciepłą kąpielą ? Dodam, że gdy nie byłam w ciąży, to gdy czułam się w sposób opisany powyżej, to moja temperatura ciała z reguły osiągała ok. 38 C. W 1 do 2 dni i przechodziło. Przed ciążą moja temperatura ciała często osiągała niepokojące mnie wartości, np. od ok. 35 C (czasem nawet mniej!) rano, do 37,8 C wieczorem. Czy takie wahania temperatury są normalne? Dodam jeszcze, że codziennie rano mierzę temp. i od momentu zajścia w ciążę do przedwczoraj moja temp. ciała wahała się od 36,6 do 36,8 C - czyli jak na mnie wyjątkowo stabilnie ;-) Przed ciążą praktykowałam rozgrzewanie się gorąca kąpielą (jak już nic innego nie pomagało), ale słyszałam, że w ciąży nie jest to wskazane. Z góry bardzo dziękuję za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

W trakcie infekcji, zwłaszcza w szczególnym okresie dla układu immunologicznego, jakim jest ciąża, może dochodzić do wahań temperatur, nawet w kierunku ich obniżenia. Ni jest to objaw niepokojący, choć zwykle temperatura w ciąży jest nieco wyższa niż zwykle, oscyluje w okolicach 37 st.

Proszę dbać o siebie, ciepło się ubierać i pamiętać, że w pierwszym trymestrze większość popularnych leków na grypę i przeziębienie jest przeciwskazana! Możliwe jest tylko przyjęcie paracetamolu, ale również w ostateczności. Może Pani stosować naturalne metody - np. syrop z cebuli, czy czosnek. Gorące kąpiele też niestety nie są wskazane, ze względu na teratogenny wpływ przegrzania na płód.