Czy ten zabieg mógł zaszkodzić dziecku?

Dzień dobry. W 14 tyg miałam robiony skaling ultradźwiękowy z powodu dużej ilości kamienia i w ramach leczenia ciążowego zapalenia dziąseł. Dentysta powiedzial że to konieczne z powodu bakterii i zapewniał mnie ze to bezpieczne dla dziecka i większe szkody wyrządzimy dłubiąc w tych zębach ręcznie i pogarszając ich stan. Po przyjściu do domu przeszukałam internet i znalazłam opinie że skaling ultradźwiękowy jest szkodliwy dla płodu. Czy skaling mógł zaszkodzić dziecku?
KOBIETA, 28 LAT 2 miesiące temu

Domowe sposoby na bolący ząb

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

proszę się nie obawiać, nie zaszkodziła Pani dziecku.

Skaling ultradźwiękowy nie jest zalecany głównie w pierwszym trymestrze (czyli do końca 12. tygodnia). Związane jest to z rozwojem płodu i ryzykiem uszkodzenia go. Nie zaleca się go również pod koniec trzeciego trymestru ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu. Najlepszy czas na podjęcie leczenia stomatologicznego to właśnie drugi trymestr.

Ponadto stan zapalny dziąseł w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ na matkę lub dziecko, dlatego Pani lekarz postąpił słusznie.

Potwierdzeniem niech będą wypowiedzi specjalistów pod podobnymi pytaniami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-skaling-w-ciazy-jest-bezpieczny, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skaling-zebow-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skaling-u-kobiety-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0

Nie ma podstaw do niepokoju.Duża ilość kamienia i zapalenie dziąseł mogą mieć ujemny wpływ na płód.

Stomatolog, chirurg stomatologiczny i chirurg szczękowo-twarzowy.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty