Czy mogłam poważnie zaszkodzić swojemu dziecku?

Dzień dobry, jestem w 8 tygodniu ciąży. Podczas badania moczu wyszły u mnie podwyższone leukocyty i liczne bakterie. Lekarz zapisał antybiotyk -amoksycylinę. Obawiam się czy lek nie zaszkodzi rozwojowi płodu, tym bardziej w 1 trymestrze. Zastanawiam się też czy dobrze zrobiłam biorąc lek, nie wykonując posiewu moczu - lekarz go nie zalecił, ale czytam w internecie, że powinnam go wykonać. Czy mogłam poważnie zaszkodzić swojemu dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdaniem naszych ekspertów amoksycylina jest antybiotykiem, który jest bezpieczny w czasie ciąży. Można go stosować zarówno w pierwszym, jak i w trzecim trymestrze ciąży, choć przyjmowanie antybiotyku na początku ciąży należy traktować jako ostateczność.

Proszę jednak nie przejmować się na zapas i nie myśleć, że zaszkodziła Pani w ten sposób dziecku.

Potwierdzeniem tych słów są odpowiedzi naszych specjalistów na podobne pytania zadawane przez inne użytkowniczki naszego serwisu. Znajdzie je Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-amoksycylina-jest-bezpiecznym-antybiotykiem-dla-kobiet-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-amoxyciline-w-30-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-antybiotyku-amoxicillin-na-grype-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.