Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 9 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to normalne, że na USG nie widać kształtu dziecka?

Jestem w ciąży w 13 tc , byłam dzisiaj u lekarza i dostałam zdj USG , które jest bardzo zamazane i niewyraźne , wogole nie widać kształtów dzidziusia. Czy to normalne?
KOBIETA, 23 LAT 7 miesięcy temu

Żelazo w ciąży

Czym może grozić niedobór żelaza, dlaczego ważne jest jego spożywanie, i jakie produkty obfitują w ten pierwiastek? Na te pytania odpowiedzi udziela dietetyk, mgr Marta Michalak-Tomasik.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

na początku II trymestru kształty płodu powinny być już rozpoznawalne dla przyszłych rodziców malucha – zatem na tradycyjnym zdjęciu dwuwymiarowym mogą być widoczne ręce, nogi oraz buzia, ale pod warunkiem, że dziecko jest właściwie ułożone oraz pozwalają na to możliwości sprzętu w gabinecie lekarza. Więcej informacji w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-w-ciazy.

Zatem to, co dla Pani jest niewyraźne, może być absolutnie czytelne dla lekarza i z pewnością tak właśnie jest. W przypadku wystąpienia jakichś problemów lub nieprawidłowości na pewno lekarz poinformowałby Panią o tym, co go niepokoi.

Jeżeli chce Pani obejrzeć zdjęcia USG dziecka w nieco lepszej jakości, warto poszukać w okolicy kliniki wykonującej badania 3D i 4D, choć najlepiej zrobić to po 18. tygodniu ciąży, a w przypadku USG 4D – dopiero po 30. tygodniu ciąży, kiedy można zaobserwować mimikę twarzy dziecka. O USG 4D może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/usg-4d-w-ciazy.

Proszę jednak pamiętać, że tradycyjne, wykonywane co najmniej trzykrotnie w trakcie trwania ciąży, badanie USG jest podstawą diagnostyki ciąży i służy przede wszystkim do oceny narządów wewnętrznych płodu oraz stanu macicy, łożyska oraz wód płodowych.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-plodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy