Czy to normalne, że na USG nie widać kształtu dziecka?
Jestem w ciąży w 13 tc , byłam dzisiaj u lekarza i dostałam zdj USG , które jest bardzo zamazane i niewyraźne , wogole nie widać kształtów dzidziusia. Czy to normalne?

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
na początku II trymestru kształty płodu powinny być już rozpoznawalne dla przyszłych rodziców malucha – zatem na tradycyjnym zdjęciu dwuwymiarowym mogą być widoczne ręce, nogi oraz buzia, ale pod warunkiem, że dziecko jest właściwie ułożone oraz pozwalają na to możliwości sprzętu w gabinecie lekarza. Więcej informacji w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-w-ciazy.
Zatem to, co dla Pani jest niewyraźne, może być absolutnie czytelne dla lekarza i z pewnością tak właśnie jest. W przypadku wystąpienia jakichś problemów lub nieprawidłowości na pewno lekarz poinformowałby Panią o tym, co go niepokoi.
Jeżeli chce Pani obejrzeć zdjęcia USG dziecka w nieco lepszej jakości, warto poszukać w okolicy kliniki wykonującej badania 3D i 4D, choć najlepiej zrobić to po 18. tygodniu ciąży, a w przypadku USG 4D – dopiero po 30. tygodniu ciąży, kiedy można zaobserwować mimikę twarzy dziecka. O USG 4D może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/usg-4d-w-ciazy.
Proszę jednak pamiętać, że tradycyjne, wykonywane co najmniej trzykrotnie w trakcie trwania ciąży, badanie USG jest podstawą diagnostyki ciąży i służy przede wszystkim do oceny narządów wewnętrznych płodu oraz stanu macicy, łożyska oraz wód płodowych.
Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-plodu.