Czy brak ruchów dziecka w 21-tygodniu ciąży to normalne?

Witam Jestem w 21 tygodniu pierwszej ciąży. Dopiero od około 2 tygodni zaczęłam odczuwać ruchy dziecka. Przez Kilka dni czułam dosyc częste i silne ruchy. Natomiast od dwóch dni mam wrażenie, że tych ruchów jest bardzo mało i są słabe. Jeżeli już są to tylko pojedyncze i słabe, niestety rzadko. Czy mam czym Obawiać się na tym etapie ciąży? Czy to może być normalny stan?
KOBIETA, 34 LAT około miesiąca temu

Poród w wodzie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

w 21. tygodniu ciąży dziecko sporo się rusza i zmienia pozycje. Ponadto dużo śpi, więc w związku z tym może Pani odczuwać jego ruchy raz lepiej, a innym razem gorzej.

Często zdarza się, że dziecko uaktywnia się, kiedy mama przebywa w pozycji leżącej lub zje coś słodkiego – może Pani w ten sposób spróbować je pobudzić.

Warto również wspomnieć o swoich obserwacjach lekarzowi prowadzącemu ciążę podczas najbliższej wizyty kontrolnej. Wizytę należy przyspieszyć, jeśli w dniu odczuwania słabych ruchów dziecka pojawią się inne niepokojące objawy, takie jak krwawienie czy skurcze.

Podobne pytania znajdzie Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/slabe-i-rzadkie-ruchy-dziecka-w-21-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/slabe-ruchy-plodu-w-23-tygodniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bardzo-slabe-i-malo-wyczuwalne-ruchy-plodu.

Więcej informacji o ruchach płodu znaleźć można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ruchy-plodu-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy