Czy ten upadek mógł być groźny w ciąży?
Dziś przewróciłam się gwałtownie na tyle i odczowam lekki ból brzucha jestem w 21tc czy to groźne dla dziecka

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
trudno bez badania ocenić zagrożenie płynące z Pani wypadku, natomiast jeżeli konsekwencją takiego incydentu jest ból brzucha, to jest to sygnał, by nie zwlekać z wizytą u lekarza. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/upadek-a-zagrozenie-dla-plodu oraz tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienia-i-bole-podbrzusza-po-upadku.
Jeżeli dotychczas nie pojawiło się krwawienie z dróg rodnych lub bóle skurczowe pleców lub brzucha, to jest niewielkie ryzyko, że upadek był groźny, jednak nie należy bagatelizować takich sytuacji podczas ciąży. I i II trymestr to okres, kiedy płód jest chroniony przez dużą ilość płynu owodniowego w stosunku do rozwijającego się płodu oraz grube ścianki macicy, więc z pewnością upadek jest mniej ryzykowny niż w III trymestrze ciąży, ale z drugiej strony – w tym okresie trudniej wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Dlatego też proszę zadzwonić do lekarza prowadzącego ciążę lub zgłosić się bezpośrednio na IP.
Być może przydatny okaże się także nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.