Czy ten upadek jest groźny dla ciąży?

Witam ! Jestem w 35 tc dzis rano poslizgnelam sie i upadlam na tylek czy to moze miec zly wplyw na dziecko ? Czy mam się czym martwić? Nie odczuwam żadnych dolegliwości tj. Krwawienie itd jedyne co boli to tyłek od upadku.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sądzę, że nie ma Pani powodu, by się martwić – choć oczywiście okres ciąży to wyjątkowy czas, kiedy kobieta powinna ze szczególną troską dbać o swoje zdrowie, ponieważ rozwijający się płód jest bardzo podatny zarówno na czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Płód w brzuchu matki ma ochronę w postaci między innymi płynu owodniowego, który pełni rolę amortyzacyjną. Jednak im starsza ciąża, tym płynu owodniowego jest mniej, a płód – przez swoje rozmiary – jest również coraz mniej chroniony przed skutkami ewentualnych urazów. W związku z tym to właśnie pod koniec II i w III trymestrze różnego rodzaju urazy fizyczne są największym zagrożeniem dla ciąży – mogą prowadzić m.in. do przedwczesnego odklejenia się łożyska.

Pod tym adresem znajdzie Pani więcej informacji, zachęcam do lektury: https://parenting.pl/czynniki-fizyczne-toksyny-urazy-trujace-gazy.

Bardzo istotne jest to, czy nie zauważyła Pani niepokojących sygnałów – np. zmiany częstotliwości ruchów dziecka (np. płód rusza się rzadziej lub wręcz przeciwnie – częściej, są to ruchy gwałtowne itp.) lub bólu brzucha o charakterze skurczowym, plamień, krwawień itd. Oczywiście wskazana byłaby także konsultacja ginekologiczna – proszę pamiętać, że tylko badanie USG jest w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie, czy upadek mógł zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy oraz https://portal.abczdrowie.pl/przedwczesne-odklejenie-lozyska.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.