Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 5 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy stopień dojrzałości łożyska jest powodem do niepokoju?

Witam, jestem w 31 tygodniu ciąży. Na dzisiejszej kontroli USG usłyszałam ze mam łożysko III stopnia. Dziecko rozwija się prawidłowo, waży 1540g, ułożenie głowkowe. Czy łożysko w tym stopniu jest powodem do niepokoju? Niestety mój lekarz nic na ten temat nie powiedział.
KOBIETA, 23 LAT 11 miesięcy temu

Podróż samolotem w czasie ciąży

Czy kobieta w ciąży może podróżować samolotem? A jeśli tak to, w którym trymestrze jest to najbezpieczniejsze? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, łożysko wraz z rozwojem ciąży dojrzewa i „starzeje się”. Jest organem tymczasowym w organizmie kobiety, więc po wypełnieniu swej funkcji, mającej oczywiście związek z dotlenianiem i odżywianiem płodu, jego rola się kończy. Więcej o łożysku przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/lozysko.
Ponieważ w wyniku różnych nieprawidłowości, chorób matki, a także czynników zewnętrznych czasami łożysko za szybko ulega degradacji, konieczna jest jego kontrola na każdym etapie ciąży. Do określania stanu tego organu służy czterostopniowa skala Grannuma, która w przybliżeniu określa wiek łożyska na konkretnych etapach ciąży. Stopień III to 39. tydzień ciąży, choć należy pamiętać, że to granice umowne. Jeżeli łożysko zestarzeje się przedwcześnie to istnieje ryzyko, że również przedwcześnie przestanie pełnić swą nieocenioną funkcję, ale jeżeli Pani ginekolog nie sygnalizował żadnych nieprawidłowości, to nie ma powodów do obaw. Sam stopień dojrzałości łożyska to za mało, by mówić o jakiejś patologii czy martwić się o dobrostan dziecka. Aby określić ewentualne ryzyko zagrożeń wiążących się z przedwcześnie dojrzałym łożyskiem, należy sprawdzić przepływy krwi w tętnicach pępowinowych oraz poziom płynu owodniowego. Jeśli badania nie wykażą nieprawidłowości, to nie ma powodu do obaw, choć lekarz może zlecić częstsze kontrole ginekologiczne. Proszę również zapoznać się z opinią naszego eksperta, tłumaczy czym grozi przedwcześnie starzejące się łożysko oraz jakie kroki należy podjąć: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-starzejacego-sie-lozyska oraz tu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-postepowac-przy-zwapnieniu-lozyska.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy