Co to jest dojrzałość łożyska?

Jestem w 30 tygodniu ciąży i mam 36 lat, co oznacza 3 stopień dojrzałości łożyska?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Stopień dojrzałości łożyska określa skala Grannum. Poprzez badanie ultrasonograficzne ocenia się ilość złogów w łożysku. Na wskazanym etapie ciąży łożysko nie powinno osiągnąć jeszcze trzeciego stopnia dojrzałości. Nie musi to jednak oznaczać powodów do niepokoju. Bardziej wiarygodnym badaniem oceny funkcji łożyska jest badanie przepływów krwi w tętnicach pępowinowych oraz poziom płynu owodniowego.
W Pani przypadku wskazane są częste kontrole przepływów u lekarza prowadzącego ciążę. Jeśli badania będą niepomyślne, może być konieczny pobyt na oddziale patologii ciąży.