Jak postępować przy zwapnieniu łożyska?

Jestem w 31tc , na wizycie podczas zwykłego usg lekarz ocenił moje łożysko że zbyt szybko się zestarzało i że są zwapnienia, niestety nie powiedział z czym to się wiąże i jakie będą konsekwencje . Dziecko waży 1700g . Kolejna wizyta za 3 tygodnie. Martwię się ponieważ przeczytałam że takie łożysko w każdym momencie może przestać dostarczać dziecku to co potrzebne. Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Czy ciąża powinna być rozwiązana szybciej ? Czy to jest powód do niepokoju?

Redakcja abcZdrowie

Witam, łożysko to narząd przejściowy – co oznacza, że wytwarza się tylko w okresie ciąży, by spełnić określoną funkcję – odpowiada za transport składników odżywczych oraz tlenu do rozwijającego się płodu. Zatem można powiedzieć, że jego rola jest nieoceniona, dlatego też na każdym badaniu USG ginekolog sprawdza jego stan. Jak wspominałam, łożysko to narząd przejściowy i jego okres „przydatności” ma swą datę. Formuje się ok. 12. tygodnia ciąży i rozwija do 36 tygodnia. Przez ten czas dojrzewa aż wreszcie „starzeje”, przestając pełnić swą funkcję. W nomenklaturze medycznej „starzejące się” łożysko to takie, które osiągnęło stopień III (skala rozpoczyna się od stopnia 0 i kończy na stopniu III, który teoretycznie powinien nastąpić w 39. tygodniu ciąży). Więcej na temat łożyska w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/lozysko. Łożysko, które nie funkcjonuje już należycie, przestaje transportować substancje pomiędzy ciałem matki a ciałem dziecka – wiąże się to z ryzykiem m.in. niedotlenienia dziecka lub niedostarczania mu niezbędnych składników odżywczych. Bywa wskazaniem do wcześniejszego rozwiązania ciąży. Tutaj nasz ekspert odpowiada na podobne pytanie, sugerując również, jak należy zachowywać się w przypadku takich problemów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-starzejacego-sie-lozyska. Podsumowując – trudno powiedzieć, co miał na myśli Pani lekarz, mówiąc o starzejącym się łożysku – być może miał na myśli to, że łożysko za szybko osiągnęło swą dojrzałość, ale niekoniecznie III etap. Niestety musi Pani o to zapytać swojego lekarza, bo tylko on będzie w stanie rozwiać Pani wątpliwości. W przypadku, gdy ginekolog uzna, że łożysko przestało albo przestanie spełniać swą funkcję za wcześnie – może zlecić dodatkowe badania (badanie przepływów oraz ilości wód płodowych) lub częstsze wizyty, w celu kontrolowania sytuacji. Ma to miejsce wówczas, gdy zwapnienia łożyska są liczne. Jeśli Pani lekarz wyznaczył wizytę dopiero za 3 tygodnie, to prawdopodobnie podjął taką decyzję na podstawie oceny funkcjonowania łożyska i nie ma się czym martwić. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.