Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 5 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza obecność złogów na łożysku?

Witam. Jestem w 34tygodniu ciąży. Podczas usg doktor zauważył lekkie złogi na łożysku. Kiedy spytałam co to oznacza to odpowiedział że za dwa tyg widzimy się na porodówce. Czy to oznacza że mam czekać aż poród sam się zacznie faktycznie za 2 tyg czy to tylko spekulacje? Dodał że jesli nie spotkamy sie jeszczexw szpitalu to dokładnie za 2tyg od usg mam wykonać kolejne. Dodam że wspomniałam doktorowi o bezbolesnych skurczach i kłóciu na wzgórku łonowym. Zbadał też szyjkę, powiedział że ma 3 cm, lekka szczelina i się kanalizuje (cokolwiek to znaczy). A jesli by się samo nie zaczęło to znaczy ze bede miała poród indukowany po tych dwóch tyg ?
KOBIETA, 27 LAT 2 miesiące temu

Żelazo w ciąży

Czym może grozić niedobór żelaza, dlaczego ważne jest jego spożywanie, i jakie produkty obfitują w ten pierwiastek? Na te pytania odpowiedzi udziela dietetyk, mgr Marta Michalak-Tomasik.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

złogi na łożysku oznaczają zwapnienie łożyska, czyli pojawianie się złogów wapnia na jego powierzchni. Jest to naturalny proces wskazujący na starzenie się łożyska, co zazwyczaj ma miejsce, gdy kończy się jego rola, to jest pod koniec ciąży (od 36. tygodnia).

Niekiedy jednak łożyska przedwcześnie się starzeje, co stanowi zagrożenie dla dziecka – zwapniałe łożysko nie jest w stanie dostarczać dziecku cennych wartości odżywczych. Złogi na łożysku nie powinny pojawiać się przed 36. tygodniem ciąży, bo do tego momentu łożysko dojrzewa.

W Pani przypadku prawdopodobnie to oznacza, że niebawem Pani urodzi, a jeśli nie – może być konieczne indukowane porodu, oczywiście pod warunkiem, że badanie wykaże niewydolność łożyska.

O więcej szczegółów powinna Pani zapytać ginekologa prowadzącego ciążę – rozmowa z nim powinna rozwiać wszystkie Pani wątpliwości. Niestety na podstawie przytoczonej opinii lekarza trudno domniemywać stanu łożyska oraz oceniać ewentualne zagrożenia, jakie się z tym wiążą.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/lozysko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy