Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 3 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co myśleć o tym oznaczeniu łożyska?

W 32 ciąży mam oznaczenie łożyska 1 stopień według Skali Grannuma. Czy to niepokojące?
KOBIETA, 28 LAT 6 miesięcy temu

Poród u kobiet zainfekowanych wirusem opryszczki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie, nie jest to niepokojące. Skala Grannuma służy określeniu stopnia dojrzałości łożyska, które jest narządem wymagającym kontrolowania podczas ciąży. Jego zadanie bowiem jest bardzo ważne – ma dotleniać i odżywiać płód, a więc można powiedzieć, że łożysko odpowiada za jego życie oraz zdrowie. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/lozysko.

Ponieważ łożysko jest organem, który, wypełniwszy swą funkcję, zostaje wydalony podczas porodu, to wraz z postępem ciąży „starzeje się”. Niestety, niekiedy wskutek różnych czynników, dochodzi do przedwczesnego starzenia łożyska, które staje się niewydolne i nie jest w stanie dalej odgrywać swojej roli. Pani nie musi się tego obawiać – w III trymestrze ciąży zazwyczaj łożysko ma 2. stopień według skali Grannuma. Pani łożysko więc nie wykazuje oznak niewydolności.

Proszę zapoznać się z odpowiedziami ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stopien-dojrzalosci-lozyska-jest-powodem-do-niepokoju oraz tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stopien-dojrzalosci-w-usg-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy