Łożysko przodujące a ciąża

Witam! Mam pytanie. Jestem w 23 tyg. ciąży (mieszkam w UK). Na ostatnim USG położna powiedziała mi, że łożysko jest nisko położone i zakrywa kanał szyjki macicy, ale nie ma się czym przejmować, bo to normalne na tym etapie ciąży i może się jeszcze przesunąć do góry. Jeśli jednak nie przesunie się do góry to czeka mnie cesarskie cięcie. Od jakiegoś czasu ok. 5 dni czuję dziwne kłucie w pochwie i w okolicach jajników, kłucie jest krótkie, ale powtarza się kilka razy w ciągu dnia. Boję się, że może oznaczać to coś niedobrego i może mieć wpływ na dalszy przebieg ciąży. Dodam, że od kiedy zaszłam w ciążę nie byłam badana ginekologicznie, gdyż położna nie widzi takiej potrzeby. Jest to moja pierwsza ciąża, więc umieram ze strachu przy każdym niepokojącym objawie.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! W Pani przypadku występuje tzw. łożysko przodujące, jednak tak jak powiedziała położna jest to dopiero połowa ciąży i bardzo możliwe, że łożysko się jeszcze przesunie poza kanał szyjki, trzeba to będzie obserwować w USG. W przeciwnym wypadku, to znaczy jeśli łożysko się nie przemieści to rzeczywiście trzeba będzie ciążę zakończyć cesarskim cięciem. Natomiast jeśli chodzi o to kłucie, które Pani odczuwa bardzo możliwe, że to jedynie macica się rozciąga bo dziecko rośnie, mogą to też być skurcze macicy, bo już w tym okresie zaczyna ona "trenować" przed porodem. Ale jeśli te bóle nasilą się lub pojawi się krwawienie (choćby niewielkie) to będą to objawy niepokojące i należy zgłosić się szybko do ginekologa. Pozdrawiam!