Jak leczy się skręt jelit?

Mam pytanie czy gdy dojdzie do skrętu jelit konieczna jest operacja czy jest jakaś inna forma leczenia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skręt jelit to bardzo groźne schorzenie, którego leczenie polega wyłącznie na zoperowaniu fragmentu jelita, które spowodowało niedrożność. W dodatku interwencja chirurgiczna powinna być jak najszybsza, w przeciwnym wypadku może dojść do zapalenia otrzewnej, które jest zagrożeniem dla zdrowia, a niekiedy i życia pacjenta.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-jelit-czyli-kolka-jelitowa.

Wskazaniem do niezwłocznego stawienia się na izbie przyjęć jest nagły, dotkliwy ból brzucha, zatrzymanie gazów i kału, wzdęcia i wymioty treścią kałową. Gdy na izbie przyjęć zostaje rozpoznany tzw. ostry brzuch, a w dalszej kolejności – niedrożność jelita, potocznie zwana skrętem kiszek, wówczas podejmowana jest błyskawiczna decyzja o zabiegu.

Więcej informacji na temat tego zabiegu w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/niedroznosc-jelita.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.