Dlaczego nie mogę regularnie się wypróżnić?

Witam, mężczyzna 20 lat. Od około 3 tygodni mam zanik stolca, lecz boję się że nie są to zwykłe zaparcia. Stolec pojawia się po wysiłku co kilka dni w małych ilościach i jest luźny. Do tego dochodzą strasznie śmierdzące gazy, podejrzewam że to z powodu zalegania mas kałowych. Dokucza mi także brak apetytu oraz mdłości w nocy i ogólne rozbicie (uczucie braku siły). Czasem pojawiają się też boleści (skurczowe bóle jelit) i ból po do dotyku brzucha w okolicy podbrzusze. Najbardziej martwią mnie te zaparcia. Jest to uczucie takie jakbym odczuwał brak potrzeby wypróżniania się a jeśli już pojawi się w małych ilościach stolec jest luźny i gazy strasznie śmierdzące. Od tygodnia przyjmuję preparat Colon C, dziś zacząłem jeszcze syrop Laktuloza na wypróżnianie lecz narazie nic nie pomaga. Pije dużo wody, jem duże ilości błonnika. Nic nie pomaga. Proszę o pomoc czy w moim wieku może być to coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaparcia, zwłaszcza przewlekłe, mogą objawiać się szeregiem przykrych dolegliwości – bólami brzucha, wzdęciami, pojawieniem się cuchnących gazów (spowodowanych obecnością bakterii i kału w kiszce stolcowej).

Natomiast jeżeli zaparcia nie ustępują mimo zmiany stylu życia, modyfikacji diety czy zastosowania leków, mających na celu pozbycie się zalegających mas kałowych, wówczas jest to sygnał do skonsultowania się z lekarzem.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-stolcem.

Zarówno twardy, oddawany z trudem stolec, jak i miękki, wodnisty, poszarpany czy stolce ołówkowate, taśmowate może świadczyć o chorobie. Na pewno nie powinien Pan zwlekać z wizytą u lekarza, skoro, jak Pan wspomina, doszło do zatrzymania normalnej perystaltyki jelit, a oddawany z trudem stolec jest rzadki.

Cuchnący kał czy problemy z zaparciami mogą wskazywać na stany zapalne jelit – w tym powodowane chorobą Crohna czy celiakią – ale także na zapalenie trzustki. Niewykluczone, że do zaparć doprowadził kamień kałowy lub doszło do przewężenia światła jelita.

Proszę zapoznać się również z materiałem dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-o-problemach-z-wyproznianiem.

Proszę zwrócić się do internisty – doraźne może zalecić preparaty takie jak laktuloza czy oparte na substancjach ziołowych (np. z senesem czy babką płesznik). Warto także wykonać podstawowe badanie krwi, OB i CRP, TSH, a także badanie moczu i kału, w tym na krew utajoną. Nieodzowne wydaje się także skierowanie Pana do gastrologa.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-wyproznianiem-jak-sobie-z-nimi-radzic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.