Dlaczego nie mogę regularnie oddać stolca?

Witam, , Od około pół roku zmagam się z bólami brzucha. Od długiego czasu mam problem z oddaniem stolca. Zdarza się ze oddaje tylko podczas miesiączki. Z początkiem tego roku co miesiąc tydzień przed lub tydzień po miesiącce nagle dostaje ostrych bóli w dole brzucha po obu stronach. Krzyczę i płacze z bólu, czuje jakby ktoś wykrecal mi wnętrzności. Towarzyszą temu okropne zaparcia jednak nie mogę się wyproznic. Bóle utrzymują się przeważnie kilka dni jednak z dnia na dzień są coraz słabsze. Nieraz chciałam dzwonić na pogotowie jednak nie mogę ruszyć sie z toalety bo czuje jakbym miala zwymiotować lub dostać ostrej biegunki jednak nic z tego. Spędzam w toalecie czasem nawet do 3h dopóki nie uda mi się wyproznic. Kupa jest bardzo wodnista powiedziałabym że nawet rozcienczona z wodą. Bylam z problemem u ginekologa z myślą że ten ból to może jajniki ponieważ mam bardzo obfite i bolesne miesiączki, jednak z nimi jest wszystko w porządku. Często czuje jakby coś przelewalo mi się w brzuchu. Strasznie głośno bulgocze. W ostatni weekend spędziłam większość czasu na toalecie z płaczem, nie mogłam się wyproznic. Ciągle oddawalam gazy, a z każdym leciała odrobina wodnistej biegunki w kolorze pomarańczowym. Tabletki przeciwbólowe nic nie pomagają. Ketonal pomógł na Max godzinę i od nowa to samo. Ból aktualnie utrzymuje się trzeci dzień jednak dzisiaj już jest do wytrzymania.Mam 19lat. Odżywiam się wmiare zdrowo, jestem wegetarianka 9lat wiec kombinuje z jedzeniem. W ostatnich dniach byłam na wakacjach więc jadłam więcej śmieciowego jedzenia jednak bóle towarzysza mi już znacznie dłużej. Podstawowe badania mam bardzo dobre. Co moze mi dolegac? co mogę z tym zrobić? gdzie się zgłosić? lekarz rodzinny w mojej miejscowości udziela tylko teleporad wiec dowiem się od niego niewiele więcej co od państwa. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może być wiele przyczyn zaparć, natomiast z pewnością ich skutkiem mogą być ostre, kłujące bóle brzucha, które Pani opisuje. Ma to związek z zaleganiem mas kałowych w jelitach, co może powodować wspomniane dolegliwości, a także potęgować problem z oddawaniem stolca. To z kolei przyczynia się do gromadzenia się kału i w ten sposób koło się zamyka. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-ciezkie-zaparcia.

Niestety bez badań niemożliwe jest postawienie diagnozy. Jeżeli internista udziela tylko teleporad, to proszę poprosić o skierowanie go gastroenterologa. Konieczne jest badanie podmiotowe i przedmiotowe oraz zebranie dokładnego wywiadu. Poza typowym badaniem per rectum, specjalista może zlecić wykonanie kolonoskopii w celu ustalenia. Być może konieczne będzie wykonanie także USG jamy brzusznej. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit.

Jasny kolor stolca może świadczyć o zwężeniach dróg żółciowych – dlatego należy sprawdzić poprawność funkcjonowania wątroby, trzustki i przewodów żółciowych. Żółtawy kolor stolca może także oznaczać problemy z jelitami, nawet niedrożność jelit spowodowaną np. nowotworem. Być może pomocna okaże się ta infografika, proszę się z nią zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/11-objawow-powaznych-chorob-jelita-grubego-nie-lekcewaz-tych-objawow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.