Co może być przyczyną takiego bólu brzucha?

Dzień dobry. Od kilku miesięcy zdarza mi się że obudzę się z bólem brzucha. Mianowicie budzę się i czuję kłócie I ścisk który narasta z minuty na minutę. Biegnę do toalety, ale po wydaleniu kału jest jeszcze gorzej, ścisk tak mocny że nie mogę rozluźnić brzucha, w żadnej pozycji nie czuję ukojenia, czasami też zmuszam się do wymiotow Ale to też nic nie daje. Utrzymuje się to z reguły godzinę dwie, pomaga espumisan I nospa. Co może być przyczyną? Dodam że nie dozywiam się zbyt zdrowo i uwielbiam gazowane picie.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Bóle brzucha mogą pojawiać się z wielu przyczyn, dlatego w tym przypadku niezbędna jest konsultacja lekarska. Najlepiej w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego. Być może wskazane będzie wykonanie podstawowych badań krwi i moczu, jak również usg jamy brzusznej. Jeżeli lekarz wykryje coś niepokojącego, prawdopodobnie skieruje Panią do specjalisty gastroenterologa.

Bóle brzucha mogą mieć różne podłoże. Z pytania wynika, że nie odżywia się Pani najlepiej, dlatego najpierw należałoby wprowadzić modyfikacje do swojej codziennej diety. W tym celu może skorzystać Pani z pomocy dietetyka, który opracuje dla Pani indywidualny plan żywienia.

Ponadto bóle brzucha mogą pojawiać się także z powodu różnych schorzeń układu pokarmowego. Być może konieczne będzie również wykonanie gastroskopii oraz kolonoskopii. Jeżeli badania wyjdą dobrze, należałoby poszukać innych przyczyn tych dolegliwości. Czasami taki objaw może mieć również podłoże psychiczne i pojawić się pod wpływem stresu. Jeżeli dolegliwości bólowe nie będą ustępować, proszę nie odkładać wizyty lekarskiej w czasie.

Więcej na temat bólu brzucha może Pani przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia

Zachęcamy też do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów portalu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekly-bol-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-brzucha-rano-i-przed-snem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.