Co oznacza taki ból brzucha u 38-latki?

WITAM Od paru dni boli mnie brzuch po lewej stronie jest to ból rozlany raz boli niżej raz wyżej i tak jakby kolka. Ból nieraz jest pod żebrem i taki piekący i boli równiez jak uciska tą stronę. Czuję uczucie pełności w brzuchu. mam również parce na pecherz i dół jakby jelita też bolą. Robiłam badanie krwi Ob amylaza, aspat alat i wyszło ok, co to może być.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ból brzucha może mieć różne podłoże i jeśli odczuwa go Pani przez dłuższy czas, a dolegliwości się nie zmniejszają konieczny jest ponowny kontakt z lekarzem. W pierwszej kolejności zalecamy wizytę u lekarza medycyny rodzinnej albo internisty. Przydatne w ocenie Pani stanu może być usg jamy brzusznej lub tomografia komputerowa. Czynników, które mogą powodować tego typu dolegliwości bólowe jest bardzo wiele. Czasami ból brzucha zlokalizowany po lewej stronie oznacza przepuklinę pachwinową. Może on promieniować do pachwiny i nasilać się np. w czasie kaszlu lub podnoszeniu przedmiotów.

W Pani przypadku warto byłoby również zbadać, czy te dolegliwości nie mają podłoża gastrologicznego. Często bowiem ból brzucha pojawia się w przebiegu różnych schorzeń układu pokarmowego. W takim wypadku warto dodatkowo wykonać kolonoskopię, aby wykluczyć problemy z jelitami. Należałoby również skonsultować się z lekarzem ginekologii, aby sprawdzić, czy przyczyną tych dolegliwości bólowych po lewej stronie brzucha nie są przypadkiem związane z jajnikami.

Warto zapoznać się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl, w którym znajdzie Pani więcej szczegółowych informacji na temat bólu brzucha oraz jego możliwych przyczyn:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów portalu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-silny-bol-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-brzucha-po-lewej-stronie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-brzucha-po-lewej-stronie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.